Glaukóma
2004.08.19. 19:11
A glaukóma az a szembetegség, amelynek a következménye a szemből az agyba információt szállító idegsejtek sérülése. Megakadályozza, hogy a látóideghártyáról az agyba jusson a képi információ. A glaukómát leggyakrabban a szem belső nyomásának megemelkedése okozza. A szemet egy kocsonyás anyag és folyadék tölti ki, a folyadék (csarnokvíz) állandóan cserélődik. Ha túl nagy mennyiségű csarnokvíz termelődik, vagy nem tud tökéletesen távozni, a szemben a nyomás megemelkedik. A glaukóma egyes formáinál a nyomás igen megemelkedik, míg egyes esetekben a normális értéken maradhat.
A glaukóma pontos kiváltó okait nem ismerjük. Bizonyos esetekben a szem csatorna rendszere (Schlemm-csatorna) eltorzul, vagy természetes anyagok, esetleg sérülés miatt elzáródik; más esetekben az ok nem tisztázható egyértelműen.
Ha a glaukómát nem kezeljük, vakságot okoz. Ahogy az idegsejtek egyre károsodnak, a látómező bizonyos részein nem látjuk a tárgyakat többé. Ez akár odáig romolhat, hogy kizárólag a látómező középső részén látunk, vagy bekövetkezik a teljes vakság.
|