Komondor
2005.11.12. 12:23
A magyar pásztorkutyus
Származását tekintve ősidők óta a pásztorok mellett szolgáló magyar fajta. Nomád őseinkkel vándorolva védték a legfontosabb vagyontárgyakat, a nyájat, csordát a vadállatoktól és ellenséges emberektől egyaránt. A komondor feladata tehát nem a terelés volt, azt a kisebb kutyák végezték.
Tekintélyes és különleges bundája tökéletes védelmet nyújtott mind a nyári 30 fok körüli hőmérséklet, mind a téli mínusz 30 fok ellen. Bundája páncélszerűen működött az esetleges farkasokkal való ütközetben is. A fajtát a kuvasztól csak a huszadik század elejétől különböztették meg egyértelműen. Ezek után kezdte meg világ körüli hódító útját. Talán nem elfogultság azt állítani, hogy a leglátványosabb fajták közé tartozik. A kutyakiállítások látogatói mindig megcsodálják a hatalmas, különleges szőrzetű komondorokat.
Gazdájához feltétel nélkül ragaszkodó, de rendkívül önálló kutya. Évezredeken át önállóan őrizte, amit rábíztak segítséget sem akkor, sem most nem igényel. Mivel nem hízelgő és a cirógatást sem értékeli túl sokra nevelése nem könnyű feladat. Nagy mozgásigénye és területőrzési hajlama miatt semmiképpen nem lakásba való kutya. A vérében van az őrzés. Általában nappal pihen, bár a figyelmét ekkor sem kerülheti el semmi. Éjszaka azonban övé a terep. Habár nem ugatós minden neszre reagál. | |
Hang nélkül, vakmerően támad. Védett területét sajátjának tekinti és idegen élőlényt nem enged rá. Bizalmatlan. Keresve sem találhatunk nála impozánsabb és bátrabb társat és házőrzőt. |
Színe fehér. Marmagassága kanoknál legalább 70 cm, szukáknál legalább 60 cm. Testsúly kanoknál 50-60 kg, szukáknál 40-50 kg. Komoly problémát okozhat a tekintélyes bunda tisztítása. Ha megoldható, a teljes száradásig valamilyen meleg és zárt helyiségben helyezzük el kutyánkat. A fürdetések közötti időszakokban, kiállítási idényben, helyi fehérítés is alkalmazható az elpiszkolódott részeken.
|